במקרה בו החלטת לא לשרת בצבא ואת/ מחפש/ת אופציות אחרות אחת האופציות שקיימות היא שירות לאומי. לאחר קבלת הפטור מהצבא את/ה לא מחויב/ת לשרת שירות לאומי, אך אם החלטת שזה מה שאת/ה רוצה לעשות לפניך מידע שיכול להועיל.

נוסף על כך, ניתן ומומלץ לפנות לרשת הליווי של פרופיל חדש גם לגבי התייעצויות שקשורות בשירות לאומי, מתנדבים/ות רבים שלנו עשו שירות לאומי ויוכלו לעזור לכם בהכוונה וייעוץ.

מתי ניתן להתחיל בשירות לאומי?
למעשה ניתן להתחיל בשירות לאומי בכל שלב של השנה, רוב המתנדבים/ות מתחילים בספטמבר אך אם קיבלת פטור בחודש אחר את/ה יכול/ה להתחיל בכל שלב של השנה. יש עמותות שירות לאומי שמאפשרות להתחיל את השירות עוד לפני קבלת הפטור הרשמי מהצבא לדג’ אם קיבלת המלצה מקב”ן לפטור ואת/ה רוצה להתחיל ולא לבזבז זמן במקרה כזה לרוב העמותה תשהה את העברת המשכורת החודשית שמגיע לך ותעביר אלייך את כל הכסף שמגיע לך לאחר קבלת הפטור.

העמותות המרכזיות שמפעילות מתנדבי שירות לאומי הן:

האגודה להתנדבות-שירות לאומי    
www.sherut-leumi.co.il    טל’ 02-6521140

עמותת שלומית
www.shlomit.org.il  טל’ 03-6129202

עמותת בת-עמי
www.bat-ami.org.il   טל’ 02-5411333

עמותת ש”ל- (שירות לאומי)
www.shel.org.il   טל’ 04-8438690

העמותה לשיויון חברתי ושירות לאומי
www.civicequality.org   טל’ 08-6276929

עמינדב – אגודה תורנית להתנדבות
www.aminadav.org.il  טל’ 02-6231052

מידע נוסף על שירות לאומי: www.sherut-leumi.co.il

הטבות למסיימי/ות שירות לאומי:
ההטבות למסיימי/ות השירות זהות פחות או יותר לאלו של חיילים, אך זה תלוי במשך השירות. מי ששירת/ה במשך שנה תקבל מענק שחרור ופקדון כמו חייל/ת ששירת/ה שנה וכך גם לגבי שירות של שנתיים.

בכל חודש תקבל/י משכורת מהגוף בו את משרתת, המשכורת משתנה לפי תנאי השירות, אם את משרתת במקום בו את לא מקבלת ארוחות וגרה בדירת שירות תקבלי את המשכורת הגבוהה ביותר (בין 1,000 ל1,200 ש”ח) אם את משרתת במקום בו את מקבלת אוכל ומגורים תקבלי משכורת נמוכה יותר בהתאמה (בערך700 ש”ח.

העמותה אחראית לכסות את הוצאות הנסיעות שלך בין אם ע”י כרטיס נסיעות או החזר נסיעות במשכורת החודשית.

איך זה עובד?
בכדי למצוא את מקום השירות שהכי מתאים לך עלייך להתמיין קודם כל לעמותה שבה את רוצה לשרת, בשלב הראשון תעברי ראיון עם רכזת העמותה ולאחר מכן היא תשלח אותך לראיונות במקומות שירות אופציונליים, ניתן להתמיין ליותר מעמותה אחת במקביל, ומומלץ להתמיין לעמותת שיש להן תקנים במקומות שמעניינים אותך. את רשימת מקומות ההתנדבות האפשריים של כל עמותה תוכל/י לברר באתר האינטרנט של העמותה.

אם יש מקום שירות ספציפי שאת/ה רוצה לשרת בו עלייך לברר מי העמותה שמפעילה את התקן שלו , לעשות ראיון בעמותה זו ולבקש שיפנו אותך למקום השירות שאת/ה רוצה.

בהצלחה!