פטור אי התאמה הוא פטור שהמידע שקיים עליו הוא חלקי ומשתנה מעת לעת, אם נראה לך שהצבא צריך לפטור אותך משירות מטעמי אי התאמה, או שהמפקדים שלך העלו אותך לועדת התאמה לשירות מומלץ מאוד לפנות לרשת הליווי על מנת לקבל מלווה צמוד לתהליך שמודע לזכויותיך.פרופיל חדש עובדת קשה על מנת לקבל מידע הנוגע לפטורי אי התאמה ולכן מומלץ לפנות אלינו על מנת לקבל את המידע העדכני ביותר.

קיימים שני סוגים של פטורי “אי התאמה” :
אי-התאמה [שנקבעת לפני השירות]– פטור זה ניתן לרוב לנערות אך יכול להינתן גם לנערים (בדר”כ במקרים של עבר פלילי). הוא נקבע לאחר הצו הראשון- אם בשלב אימות הנתונים קובע צה”ל כי הקב”א (קבוצת איכות) שלך נמוכה מספיק את/ה תקבל/י פטור “אי התאמה”.  כלומר פטור זה ככל הנראה ינתן לך אם הנתונים שבידי הצבא (כולל אלו שמסרת) מצביעים על מצב משפחתי או כלכלי קשה, תיכשל/י במבחנים בצו הראשון ותביע/י חוסר מוטיבציה בולט לשרת בצבא בריאיון האישי.

אי-התאמה [שנקבעת במהלך השירות]–פטור זה ניתן לחיילים או חיילות שהמפקדים שלהם המליצו שיעלו ל”וועדת התאמה לשירות”. הקריטריונים לקבלת זימון לועדה אינם ברורים, ברוב המקרים היא ניתנת לחיילים שעברו כמה תפקידים ויחידות/ צברו ימים נפקדות ועריקות/ היו כלואים לתקופה של מאה ימים או יותר/ הורשעו בבית דין צבאי בעבירות של אלימות או סחר בסמים.

חייל/ת שרוצה לבקש ועדת אי התאמה צריך לפנות למפקדים שלו אך הנהלים לקבלת פטור זה אינם ברורים וקבלתו תלויה תחילה בהחלטה אישית של המפקדים להמליץ על כינוס הוועדה ולבסוף באישור (או ביטול) ההמלצות  על ידי מפקד מיט”ב או מיופי כוחו.

מהי ועדת אי התאמה/ ועדת שחרור משירות/ ועדת התאמה לשירות?

על מנת לקבל פטור אי התאמה בשלב השירות הצבאי עליך לעלות ל”ועדת אי התאמה”. למעשה זוהי ועדה שמחליטה האם לתת את הפטור. הועדה מורכבת ככלל מ- 3 חברים (לעיתים 5 חברים), בראשות מפקד בדרגת סא”ל לפחות. במקרה בו הועדה החליטה לשחרר אותך משירות, ההמלצה צריכה לקבל אישור סופי ממפקד יחידת מיטב או מיופה כוחו.

חשוב להבין כי לועדה אין קריטריונים ברורים לשחרור או התערבות בתנאי השירות שלכם ובנוסף הועדה היא ועדה ממליצה ולאחר מכן פקד מיט”ב צריך לאשר את החלטתה
במקרה בו ידונו בעניינכם בועדת התאמה לשירות אתם תזומנו לועדה .בפני הועדה יהיו גם כלל המסמכים הרלוונטיים בעניינכם – מסמכים כלכליים, חוות דעת של קב”ן או פסיכיאטר וכד’.

שלילת מענק שחרור ופקדון:
חשוב שתדעו כי כאשר ועדת אי התאמה ממליצה על שחרורכם הטבות כגון מענק שחרור ופקדון ישללו מכם. עוד יותר חשוב שתדעו כי במקרה בו שירתתם יותר מ12 חודשים הועדה תחתים אתכם על טופס בו אתם מוותרים על מענק השחרור שמגיע לכם, חיילים רבים לא יודעים כי שמורה להם הזכות לערער על שלילת הפקדון ומענק השחרור. אתם יכולים לא לחתום על טופס הויתור , להציג בפני הועדה את טיעוניכם ולבקש לקבל את מענק השחרור והפקדון המגיע לכם.  הועדה תשקול את טענותיכם ותוכל להמליץ על קבלת ההטבות על אף שחרורכם.

בתום הדיון, יקבל יו”ר הועדה החלטה בעניינכם. ההחלטה תובא בפני מפקד מיט”ב אשר יקבל את ההחלטה הסופית. במקרה בו אתם לא מרוצים מהחלטת הועדה ניתן להגיש ערעור ובקשה לעיון חוזר בהחלטה.

על מנת לבדוק מהו סכום הזכאות האישי, ניתן להתקשר למוקד המידע של היחידה להכוונת חיילים משוחררים בטלפון 03-7776785.

אם אתם/ן נמצאים/ות בתהליך לקבלת פטור אי התאמה מומלץ מאוד לפנות לרשת הליווי על מנת לקבל מלווה צמוד לתהליך והפעלת סיוע משפטי במקרי הצורך.