קב”ן הוא עובד סוציאלי, פסיכולוג או פסיכיאטר שבסמכותו להמליץ על פטור או לתת הקלות בשירות, וגם לנהל שיחות תמיכה וייעוץ עם חיילים/מלש”בים המגיעים/ות אליו. הקב”ן הוא איש מקצוע ועל כן הוא לא מצפה שתסביר/י לו בצורה רציונלית למה הוא צריך לשחרר אותך מהצבא. הוא יאבחן את המצב הנפשי בו את/ה נמצא/ת על פי שפת הגוף שלך, האופן בו את/ה לבוש/ה, האופן בו את/ה עונה על שאלותיו.
הקב”ן מאבחן מצבי מצוקה נפשית על פי הסימפטומים המקובלים ברפואה המודרנית, לדג’ אדם הסובל מדיכאון הוא חסר תיאבון, יש לו הפרעות בשינה, הוא מתנועע בצורה איטית, חסר אנרגיה, נראה עייף, לא מגלה עניין בסביבה וכו. ברור לנו כי לא כל מי שסובל מהפרעה נפשית מתאים באופן מדויק לסימפטומים לפיהם מאבחנים הקב”נים, אך חשוב לדעת כי זו הצורה שבה צה”ל מאבחן מצבים נפשיים. כדי שהקב”ן יאבחן את המצוקה הנפשית בה את/ה נתון/ה לא צריך להתאים לכל הסימפטומים, אך כן למספר סימפטומים (המספר  המדויק נמסר לקב”נים ואין לנו גישה אליו)

אורך הפגישה הוא בין 20 דקות לשעה, ובה ישאלו שאלות על אופי המצוקה, התפקוד בשאר חייך, רקע קודם, היסטוריה משפחתית ועוד. את/ה אינך חייב/ת להשיב על שאלות שמביכות אותך/ מעמיסות עליך רגשית או שאת/ה לא יודע/ת את התשובה עליהן. רצוי להגיע לפגישה עם חוות דעת מגורם אזרחי המציגה את הקושי שאת/ה נתון/ה בו.
לקריאה מורחבת על קבלת חוות דעת רפואית

לעתים נדרשת יותר מפגישה אחת עם הקב”ן בשביל לקבל זימון לפסיכיאטר צבאי, שהוא השלב הבא בתהליך הפטור.

בסוף כל פגישה עליך לבקש לדעת מתי הפגישה הבאה ומה מסקנות הפגישה.

אחד הדברים שחשוב להבין לגבי שיחות עם גורמים רפואיים ועם קב”נים בפרט הוא ששיחה כזאת היא לא שיחה שבה צריך לענות בצורה נכונה על השאלות. ההתרשמות של הקב”ן תלויה לא רק במידע שתמסור לו, אלא בעיקר באיך שאתה מדבר איתו, וברושם שנוצר אצל ממך וממצבך.

הקב”ן יתרשם מכם/ן בעיקר באופן בלתי אמצעי, ברמה האינטואיטיבית של תקשורת בלתי מילולית. האוירה שאת/ה משדר/ת והרושם הכללי ממך, מאיך שאת/ה לבוש/ה, מאיך שאת/ה יושב/ת ומתנהג/ת הם משמעותיים. חשוב שהקב”ן יבין כיצד את/ה רואה את העולם. הקב”ן ישאל אתכם/ן שאלות ישירות שמטרתן לברר האם את/ה סובל/ת מסימפטומים של בעיות נפשיות, גם כאן יש חשיבות גדולה לצורה בה אתם עונים על השאלה, לכמות הפירוט ולכמות יצירת קשר עין עם הקב”ן.
לדוגמא, אם הקב”ן שואל אותך כמה חברים יש לך, את/ה יכול/ה לענות 2-3 חברים והעיניים שלך ידלקו ממחשבה על החברים הנפלאים שלך, ואת/ה יכול לענות 2-3 חברים והעיניים שלך ישדרו פחד כי את/ה חושב על מה יקרה כשתתגייס או על כמה שאתה בודד, גם כאן, אין תשובה נכונה או לא נכונה, השאלה פה היא לא כמה חברים יש לך, הקב”ן לא מתעניין בחיים החברתיים שלך, אלא מנסה לברר איך את/ה תופס/ת ורואה את העולם, מה המצב הנפשי שלך והאם את/ה סובל/ת מסימפטומים של בעיה נפשית.

האבחון של הקב”ן תלוי בכך שהוא זיהה סימנים למצוקה או בעיה נפשית אמיתית. הוא יבחן פרטים אחרים כמו מצב בבית או תנאי שירות רק במידה והם רלוונטים למצבכם/ן הנפשי ולכן חשוב לזכור שמה שרלוונטי לשיחה איתו הוא כל מה שקשור לתחום העיסוק שלו.

לנסות לזייף נסיון התאבדות או פגיעה עצמית, או לפגוע בעצמכם/ן באמת זו לא דרך טובה להתמודד עם הקשיים שהצבא מעורר. זה לא נחוץ, זה מסוכן, זה לא יעזור וזה יכול ליצור בעיות חדשות בלי לפתור את אלו שכבר יש. נסיון אובדני יכול להביא, במקרים מסוימים, לאשפוז כפוי.

מה קורה בפגישה עם פסיכיאטר צבאי?
בפגישה עם פסיכיאטר צבאי יישאלו כמה שאלות שכבר נשאלו אצל הקב”ן. שים לב לשמור על קו רציף בתשובותיך. גם בפגישה עם הפסיכיאטר הוא יאבחן את מצבך על פי הסימפטומים שהוא יאתר בשפת הגוף שלך, בלבושך ובשאר הערוצים המילולים והבלתי מילולים. אם הפסיכיאטר יחליט על שחרור, תופנה לוועדה רפואית. לעתים לא תצטרך להגיע פיזית לוועדה, ותקבל את הפטור בדואר.

הוועדה הרפואית לא לוקחת הרבה זמן ונערך בה אימות נתונים. היא החותמת הסופית לקבלת הפטור (לעתים הפסיכיאטר יאשר את הפטור בשם הוועדה הרפואית).

כל שאלה, התייעצות וקבלת ליווי אישי, מומלץ לפנות לרשת הליווי של ארגון “פרופיל חדש”. חשוב לציין כי המידע המובא באתר הינו בגדר מידע כללי ואינו יעוץ פרטי. מומלץ לפנות לרשת הליווי של פרופיל חדש לקבלת מלווה שילווה אתכם בכל שלב בתהליך צעד אחר צעד. קבלת ליווי ביורוקרטי ומשפטי מהרשת אינה כרוכה בתשלום.

ניתן לפנות אלינו בהודעת וואטספ/sms למספר 0502905588
או לשלוח הודעה למייל info@newprofile.org