איך ניתן להיפגש עם קב”ן?

לפני יום הגיוס-
עלייך לשלוח פקס למיטב עם בקשה קצרה שמסבירה למה אתה רוצה לפגוש קב”ן ולצרף אליה מסמכים רפואיים (חוות דעת מפסיכולוג פסיכיאטר) שמחזקים את בקשתך ומעידים על מצב של מצוקה רגשית ונפשית.
בצו הראשון-
בכל אחת מהתחנות בצו הראשון עליך לבקש פגישה עם הקב”ן ולבקש שבקשתך תירשם. זוהי חובתו של הצבא לאפשר לך להיפגש עם קב”ן
ביום הגיוס-
.ביום הגיוס עצמו אפשר לראות קב”ן. יש להצהיר על כך לפני תהליך החיול ולהתעקש על כך
אחרי הגיוס-
בזמן שירות סדיר עליך לבקש מהמפקד האישי שלך לראות קב”ן. תוכל לבקש זאת גם מהמרפאה של הבסיס. רצוי להפעיל לחץ ולחזור על הבקשה שוב ושוב. חוות דעת חיצונית המעידה על מצב נפשי קשה יכולה לסייע ולזרז את התהליך (פירוט על חוות דעת רפואית בשאלה מטה)
נפקדים/ עריקים-
תוכלו לפנות לבריאות הנפש (ברה”ן) בתל השומר. לעיתים צריך לשבת שם כמה שעות ולהתעקש שיקבעו לך פגישה עם קב”ן או קפ”ס (קצין פסיכולוגיה) תורן ללא תור, או שידברו עם היחידה שלך ויבקשו מהם לקבוע לך פגישה עם קב”ן ברגע שתחזור/י.
מילואים-
אם את/ה עדיין בשירות מילואים יש לפנות לקצינת הקישור בבקשה לראות קב”ן עם חוות דעת רפואית (מפסיכולוג/ פסיכיאטר אזרחי)

מה ההבדל בין עריק לנפקד?

נפקדות היא היעדרות מהשירות לתקופה של עד 20 ימים, נפקדות היא היעדרות לתקופה שארוכה מ20 ימים. בכל מקרה, אם אתה נמצא במצב של עריקות או נפקוד עדיף שתסדיר את העניין מול הצבא כמה שיותר מהר וכך הסיכוי שתישפט ותיכנס לכלא יקטן. מומלץ מאוד להתייעץ עם רשת הליווי לפני שתסגיר/י את עצמך.

איך משיגים חוות דעת רפואית?
לפני גיוס/מילואים: יש לפנות לרופא המשפחה ולבקש הפניה לפסיכיאטר מקופת חולים. העלות הממוצעת היא 100 ₪. מפסיכיאטר קופת החולים יש לבקש סיכום פגישה. מחובתו של הרופא שנפגשת עמו לספק לך סיכום פגישה לאחר כל מפגש רפואי על פי חוק זכויות החולה (1996: ח. 17).
בשירות סדיר/נפקדות/עריקות : יהיה עליך להגיע לחדר המיון הקרוב לביתך בעת מצוקה (לדוגמה התקף חרדה) – מסמכי השחרור מהמיון תקפים כחוות דעת. שימו לב: יש לפנות לחדר מיון בבית חולים שאין בו מיון פסיכיאטרי, אלא רק מיון רגיל. כמו כן יש לך אפשרות לפנות לפסיכולוג או פסיכיאטר פרטי ולבקש חוות דעת או סיכום פגישה.

נפקד/עריק – מה אפשר לעשות?
כדי לא להגיע לכלא צבאי לתקופה ארוכה וכדי להימנע מהסגרה בעת מפגש עם משטרת הגבולות או משטרה רגילה, עליך לדאוג לקבלת פטור בהקדם האפשרי. כדי לבדוק מה מספר ימי הנפקדות/עריקות שצברת תוכל לפנות לקצין העיר באזור מגוריך. תוכל/י לפנות לברה”ן או ירפ”א בבסיס תל השומר (מהכניסה שקרובה לבית החולים) כדי להיפגש עם קב”ן ולהבהיר לו את הקושי לתפקד במסגרת צבאית. (במקרה בו לא יתנו לך לפגוש קב”ן במקום הם יכולים ליצור קשר עם היחידה שלך ולבקש שתראה/י קב”ן ברגע שתחזור/י ליחידה) אם תגיע עם חוות דעת מרופא/פסיכולוג/פסיכיאטר אזרחי התהליך יהיה פשוט יותר.
אחרי שתקבל המלצה לשחרור יהיה עליך להסגיר את עצמך בבסיס משטרה צבאית או בכלא 4/6, עם פטור ביד הסיכויים שתישפט הם נמוכים במידה ניכרת. בכל מקרה צור אתנו קשר לפני כן כדי שנוכל לערב עורכי דין במידת הצורך.

מה קורה בפגישה עם הקב”ן/פסיכיאטר?
קב”ן הוא עובד סוציאלי, פסיכולוג או פסיכיאטר שבסמכותו להמליץ על פטור או לתת הקלות בשירות, וגם לנהל שיחות תמיכה וייעוץ עם חיילים המגיעים אליו. הקב”ן הוא איש מקצוע והוא יאבחן את המצב הנפשי בו את/ה נמצא/ת על פי הסימפטומים המקובלים ברפואה המורדנית. אין צורך להסביר לקב”ן בצורה רציונלית והגיונית למה כדאי לו לשחרר אותך משירות. הוא יאבחן את המצב הנפשי שלך על פי שפת הגוף, הלבוש ההתנגות שלך וכו.
אורך הפגישה הוא בין 20 דקות לשעה, ובה ישאלו שאלות על אופי המצוקה, התפקוד בשאר חייך, רקע קודם, היסטוריה משפחתית ועוד. את/ה אינך חייב/ת להשיב על כל השאלות ואת/ה יכול/ה להגיד שאת/ה לא יודע/ת.
רצוי להגיע לפגישה עם חוות דעת המציגה את הקושי שאת/ה נתון/ה בו.
לעתים נדרשת יותר מפגישה אחת עם הקב”ן בשביל לקבל זימון לפסיכיאטר צבאי, שהוא השלב הבא בתהליך הפטור.
בסוף כל פגישה עליך לבקש לדעת מתי הפגישה הבאה ומה מסקנות הפגישה.

מה קורה בפגישה עם פסיכיאטר צבאי?
בפגישה עם פסיכיאטר צבאי יישאלו כמה שאלות שכבר נשאלו אצל הקב”ן. שים/י לב לשמור על קו רציף בתשובותיך. גם בפגישה עם הפסיכיאטר הוא יאבחן באמצעות שפת גוף את המצוקה שאת/ה נתון/ה בה. אם הפסיכיאטר יחליט על שחרור, תופנה/י לוועדה רפואית. לעתים לא תצטרך/י להגיע פיזית לוועדה, ותקבל/י את הפטור בדואר.
הוועדה הרפואית נמשכת כחמש דקות ונערך בה אימות נתונים. היא החותמת הסופית לקבלת הפטור (לעתים הפסיכיאטר יאשר את הפטור בשם הוועדה הרפואית).

איך פטור 21 יכול להשפיע על העתיד שלי?
קבלת פטור מצה”ל אינה אמורה להשפיע על קבלתך לעבודות, ופסילת מועמדותך לעבודה מסוימת על בסיס הפטור נחשבת אפליה בלתי חוקית. המידע הנשמר אצל הצבא נשאר חסוי באזרחות, ורק לגורמים ממשלתיים מסוימים יש גישה אליו.
אחד הגורמים שיש להם גישה למידע הוא המשרד לרישוי כלי עירייה ומשרד הרישוי. לעתים רחוקות יבקשו ממך לגשת למבחן כשירות נוסף לפני קבלת רישיון הנהיגה. זוהי בדיקה טכנית פשוטה שרוב האנשים עוברים, אך נאלצים לשלם עבורה כמה מאות שקלים.
קבלת פטור 21 לא תפגע בקבלתך לאוניברסיטה או לקורסים מקצועיים, ושום גורם אינו יכול לדעת את פרטי קבלת הפטור – פטור מטעמים רפואיים (פרופיל 21) מציין פטור ממגוון סיבות, גופניות ונפשיות כאחת, והגורמים לקבלתו חסויים.

איך רשת הליווי יכולה לעזור?
רשת הליווי בתהליכי יציאה מהצבא של פרופיל חדש מורכבת ממתנדבים/ות שהשתחררו מהצבא במגוון דרכים. כל מי שנמצא בתהליך שחרור מהצבא או חושב על להשתחרר משירות מכל סיבה יכול לפנות אלינו ולקבל מלווה אישי לתהליך שלו ללא תשלום. המלווים של פרופיל חדש מכירים את תהליכי השחרור ואת הביורוקרטיה הכרוכה בהם, ויכולים לעזור הן בקבלת הפטור והן בייעוץ ובתמיכה בכל מה שקשור אליו. רשת הליווי יכולה לספק גם ליווי משפטי ללא תשלום במקרה הצורך ואף ליווי משפחתי, ייעוץ להורים והעברת מידע אם תרצו בכך.

איך ניתן לפנות לרשת הליווי?
לרשת הליויי יש פורום  (קישור אליו בצד שמאל למעלה) , תוכלו להתייעץ בו.

ניתן לפנות אלינו בהודעת וואטספ/sms למספר 0502905588
או לשלוח הודעה למייל info@newprofile.org