כדי לא להגיע לכלא צבאי לתקופה ארוכה ולהימנע מהסגרה בעת מפגש עם משטרת הגבולות או משטרה רגילה, עליך לדאוג לקבלת פטור בהקדם האפשרי.  כך למשל, אם תגיש/י לצבא, עוד לפני שאת/ה מסגיר/ה את עצמך, מסמכים שמעידים שמצבך הרפואי או הנפשי הידרדר והמלצה לפטור, מסמכים אלו כנראה ישפיעו על ההחלטה האם לשפוט אותך. על מנת להיפגש עם קב”ן תוכל לפנות לברה”ן או ירפ”א בבסיס תל השומר (מהכניסה שקרובה לבית החולים) ולהבהיר שם את הקושי לתפקד במסגרת צבאית ואת הקושי הנפשי בו את/ה נמצא/ת. שם יוכלו ליצור קשר עם היחידה שלך ולבקש שתפגוש/י קב”ן בדחיפות ברגע שתחזור/י ליחידה. אם תגיע/י עם חוות דעת מרופא/פסיכולוג/פסיכיאטר אזרחי המעידה על מצבך הנפשי זה יכול לעזור ולהגדיל את הסיכויים שיענו לבקשתך ויבקשו מהיחידה שלך לתת לך להיפגש עם קב”ן, ובנוסף גם להשפיע על החלטתו של הקב”ן.

במקרה בו לא נותנים לך להיפגש עם קב”ן ומפנים אותך חזרה ליחידה שלך תוכל/י לנסות לפעול דרך גורמים אחרים בצבא: לפנות לקצין רפואה ראשי להסביר את המצב, רצוי לפנות עם חוות דעת חיצונית שמעידה על מצבך הנפשי, התערבות הורים והפעלת לחץ יכולה לעזור ולזרז את התהליך. בנוסף ניתן לפנות לקצין העיר, לפקסס את חוות הדעת, להסביר את המצב ולבקש שיעזרו.

אחרי שתקבל/י המלצה לשחרור יהיה עליך להסגיר את עצמך בבסיס משטרה צבאית או בכלא 4/6, עם פטור ביד הסיכויים שתישפט/י הם נמוכים במידה ניכרת. בכל מקרה צור אתנו קשר לפני כן כדי שנוכל לערב עורכי דין במידת הצורך.

(נפקדות היא ההיעדות מהשירות שלא ברשות לתקופה שלל עד 20 יום, החל מהיום ה21 תיחשב לעריק. ההבדל בין עריקות לנפקדות היא כאמור תקופת הזמן ואופן הטיפול בעבירה)
כדי לבדוק מה מספר ימי הנפקדות/עריקות שצברת תוכל לפנות לקצין העיר באזור מגוריך.

ועדות אי התאמה:
שלילת מענק שחרור ופקדון בעקבות פטור אי התאמה
חשוב שתדעו כי כאשר ועדת אי התאמה ממליצה על שחרורכם/ן הטבות כגון מענק שחרור ופקדון ישללו מכם/ן.

עוד יותר חשוב שתדעו כי במקרה בו שירתתם יותר מ12 חודשים הועדה תחתים אתכם על טופס בו אתם מוותרים על מענק השחרור שמגיע לכם, חיילים רבים לא יודעים כי שמורה להם הזכות לערער על  שלילת הפקדון ומענק השחרור. אתם/ן יכולים/ות לא לחתום על טופס הויתור ,להציג בפני הועדה את טיעוניכם/ן ולבקש לקבל את מענק השחרור והפקדון המגיע לכם/ן.  הועדה תשקול את הבקשה ותוכל להמליץ על קבלת ההטבות על אף השחרור.

על מנת לבדוק מהו סכום הפקדון ומענק השחרור לו אתם זכאים, ניתן להתקשר למוקד המידע של היחידה להכוונת חיילים משוחררים בטלפון 03-7776785.

לכל שאלה, התייעצות וקבלת ליווי אישי, מומלץ לפנות לרשת הליווי של ארגון “פרופיל חדש”. חשוב לציין כי המידע המובא באתר הינו בגדר מידע כללי ואינו יעוץ פרטי. מומלץ לפנות לרשת הליווי של פרופיל חדש לקבלת מלווה שילווה אתכם בכל שלב בתהליך צעד אחר צעד. קבלת ליווי ביורוקרטי ומשפטי מהרשת אינה כרוכה בתשלום.

ניתן לפנות אלינו בהודעת וואטספ/sms למספר 0502905588
או לשלוח הודעה למייל info@newprofile.org