משרד הרישוי הוא בין הגורמים היחידים המקבלים מהצבא מידע לגבי פטור מטעמי בריאות פסיכולוגים, וזאת מכיוון שמדובר על נוהל שעוזר למצוא נהגים שיהוו סיכון על החברה. משרד הרישוי המקבל את הנתונים, בוחר מתוכם אנשים ומבקש מהם לעבור בדיקה התקבע האם הם כשירים לנהוג או שמא לא. המשך מאמר זה מתבסס על עדות של פונה לפרופיל חדש שתיאר את הליך הבדיקה במשרד הרישוי:

בהתחלה ממלאים שאלונים כלליים: האם השתמשת פעם בסמים, האם היית בטיפול פסיכולוגי פסיכיאטרי, איפה עובד/ת, מה למדת וכד’. כמו כן חותמים על ויתור סודיות רפואית , למרות שאני לא חושב שהם משתמשים בו.

מבחן ה- 300 שאלות הפך לבן כמעט 1000 שאלות – 4 שאלונים של שאלות שחוזרות על עצמן ובודקות תכונות של זהירות, כיבוד חוק וכדומה ובסופו של דבר מסכמים את הניקוד לפי קטגוריות ומוצאים אם יש סתירות או תכונות “מסוכנות” לנהיגה. יש שאלונים של “מסכים” ו- “לא מסכים” על שאלות כמו: לפעמים אני שומע קולות, אני לא אוהב את עצמי וכד’, ויש שאלונים שצריך לבחור מ- 1 עד 5 (לא מסכים עד מסכים ביותר).

בין לבין נכנסים לפסיכולוגיות לשיחה קצרה- מה עושה, איפה גר/ה, עובד/ת, איך היה בבית שהיית ילד/ה, למה עזבת את הצבא וכד’ – ואחרי שמקבלים את התוצאות של המבחנים היא יושבת אתך עוד פעם ובודקת אותם.

בחלק מהמקרים צריך לעבור רק פסיכולוג ולא את המבחנים, סימן לכך היא חותמת בתיק: “פ – פסיכולוג בלבד”. אולם לפעמים לא מתייחסים לכך ומחייבים לעבור את מבחן ה-1000 שאלות.
נאמר שתשובה מתקבלת בדואר תוך חודשיים.