זוהי חוברת המכילה מידע על אלטרנטיבות לשירות בצבא. החוברת מציעה מידע בנושאי דיור, הכשרות מקצועיות, חיפוש עבודה, כתיבת קורות חיים, זכויות עובדות ועובדים, ליווי וטיפול פסיכולוגי ונושאים קשורים.

היא מיועדת לנערות ונערים שגדלים בחברה הישראלית, הצבא מוצג כמסגרת “מנרמלת”, מקדמת, מיישרת קו, שמאפשרת השכלה ורכישת כישורים מקצועיים. האמונה הרווחת היא שגיוס וסיום תקין של שירות צבאי הם חלק בלתי נפרד ממסלול החיים הנורמטיבי עבור אנשים צעירים בישראל. מתוך תפיסה זו מוסדות חינוך רבים מעודדים נערים ונערות להתגייס. אחת הדרכים בהן הצבא משמר את מעמדו היא יצירת תודעה כוזבת, על פיה “כולם מתגייסים”. אך מציאות חייהם של רבים מוכיחה אחרת: בפועל כ 50%- מבני הנוער מוצאים את עצמם מחוץ למערכת הצבאית בגילאים 18-21.

במסגרת פעילותנו בתנועת פרופיל חדש אנו מטפלות במקרים רבים של נערות ונערים העומדים בפני גיוס, כמו גם חיילים וחיילות, אשר אינם מסוגלים להתחיל או להמשיך את שירותם, או בוחרים שלא לעשות זאת. במקרים רבים, הסיבות לכך קשורות קשר הדוק למיצוב של אותה נערה או אותו נער בחברה, כלומר למה שנהוג לקרוא לו “מעמד חברתי”.

הצבא מציב מסגרת שאינה מתאימה לכל אחת ואחד. הוא אף עלול להוות גורם סיכון לנערים/נערות רבים/ות. מטרתה של חוברת זו היא הנגשת מידע רלוונטי לחייהם של נערים/נערות שלא התגייסו, ובעקבות זאת חסרה להם מסגרת והכוונה לדרכם בחיים האזרחיים.

המידע שמובא בחוברת נאסף מגורמים שונים, שהם אלו שמציעים את השירותים והסיוע. הוא כללי ועשוי להשתנות בחלקו במהלך הזמן. כמו כן לכל אחד מהגורמים האלו ישנם נהלים ותקנות משלהם. אנחנו ממליצות לפנות לגורמים אלו בעניין השירותים שהם מציעים, ולפנות לרשת הליווי של ארגון פרופיל חדשלקשיים שונים הכרוכים ביציאה מהצבא ולצורך התייעצות לגבי מצבים ספציפיים. כל סוגי הסיוע והתמיכה של רשת הליווי ניתנים בחינם.

לינק לחוברת בעברית>>> https://bit.ly/2HozePp
לינק לחוברת ברוסית>>> https://bit.ly/2NJYJLY
לינק לחוברת בערבית>>> https://bit.ly/2VFjATj