חוות דעת מפסיכיאטר/ פסיכולוג אזרחי יכולה לזרז את התהליך לקבלת פרופיל 21. חוות דעת רפואית היא מסמך מקצועי שמבוסס על כך שהרופא/ה בדק/ה אותך וראה/תה שאת/ה סובל/ת מתסמינים/ בעיות שמצדיקים הפניה לקב”ן.

לפני גיוס/מילואים: יש לפנות לרופא המשפחה ולבקש הפניה לפסיכיאטר מקופת חולים. העלות הממוצעת היא 100 ₪. מפסיכיאטר קופת החולים יש לבקש סיכום פגישה. מחובתו של הרופא שנפגשת עמו לספק לך סיכום פגישה לאחר כל מפגש רפואי על פי חוק זכויות החולה (1996: ח. 17).

בשירות סדיר/נפקדות/עריקות: בנסיבות דחופות בהן אין מספיק זמן לפנות לפסיכיאטר או שהמצב קשה במיוחד יהיה עליך להגיע לחדר המיון הקרוב לביתך בעת מצוקה (לדוגמה התקף חרדה) – מסמכי השחרור מהמיון תקפים כחוות דעת. שימו לב: יש לפנות לחדר מיון בבית חולים שיש בו מיון רגיל ולא מיון פסיכיאטרי. כמו כן יש לך אפשרות לפנות לפסיכולוג או פסיכיאטר פרטי ולבקש חוות דעת או סיכום פגישה. מומלץ להגיע בליווי של בן משפחה או חבר שיכול להסביר את מצבכם/ן ואת המצוקה שאתם/ן נמצאים/ות בה.

חוות הדעת הרפואית לא צריכה להתייחס לצבא, כל מסמך שמתייחס למצבכם הנפשי ומשקף מצוקה נפשית מספיק חמורה יספיק.

לנסות לזייף נסיון התאבדות או פגיעה עצמית, או לפגוע בעצמכם באמת זו לא דרך טובה להתמודד עם הקשיים שהצבא מעורר. זה לא נחוץ, זה מסוכן, זה לא יעזור וזה יכול ליצור בעיות חדשות בלי לפתור את אלו שכבר יש. נסיון אובדני יכול להביא, במקרים מסוימים, לאשפוז כפוי.