מעורבות ועזרה של בני משפחה בתהליך השחרור עשויה להיות מועילה מאוד. במקרים רבים אתם/ן עלולים/ות למצוא את עצמכם/ן במצב נפשי ורגשי קשה ולהתקשות לפעול מול המערכת- מישהו שמכיר אתכם/ן ודואג לכם/ן יוכל לסייע ולדאוג שתזכו לטיפול רציני יותר. פעמים רבות פניה של הורים מודאגים או דמות מבוגרת שקשורה אליכם/ן יכולה לקדם את התהליך ול”הזיז” את הגורמים הנכונים. הועיל בכך שהיא משדרת אמינות ויוצרת לחץ על הצבא בכך שהיא מזכירה לו את האחריות על בריאותכם ומצבכם הנפשי.תמיד טוב שיש מישהו נוסף שמולו המערכת צריכה לתת את הדין.

איך הורים/ בני משפחה יכולים לעזור?
רצוי שההורה/ בן המשפחה ישדר אסרטיביות יהיה בעל כושר ביטוי מול גורמים בירוקרטיים שיודע/ת לעמוד על שלו ושיהיה מודע למצבכם וירצה בטובתכם מול המערכת.

בני משפחה יכולים לפנות בשמכם לקצין העיר הרלוונטי בטלפון או בהגעה למשרדם, הם יוכלו לברר פניות בעניינכם לזרז פגישות שנקבעו לכם עם גורמי בריאות הנפש לברר מידע על עריקות/ נפקדות והעמדה לדין, ובאופן כללי  קצין העיר מהווה גורם אשר אמור לעזור ולתווך בין הגורמים האזרחיים לצבא ועל כן רצוי להיעזר בשרותיהם.

בני משפחה יכולים לבקש דרכיכם לדבר עם המפקדים הישירים שלכם, להסביר להם את המצב מנקודת המבט שלהם, להפעיל לחץ ולציין בפניהם את האחריות שיש בידיהם על מצבכם/ן הבריאותי והנפשי. כמו כן הם יוכלו לדבר גם עם קב”ן פסיכולוג, מראיין בועדת המצפון, מפקד בסיס הכליאה או כל גורם סמכות אחר שיש באפשרותכם/ן לגשר שיחה בינו לבין הוריכם/ן, זה אף פעם לא יכול להזיק.

בני משפחה יכולים להגיש קבילה (תלונה) בשמכם באמצעות אתר האינטרנט של נציב קבילות החיילים. מדובר בתלונה כנגד מפקד או יחידה ספציפיים, הם מתייחסים לקבילות אלו במהירות ובכובד ראש ויכולים להפעיל לחץ שיזרז את הטיפול בתהליך השחרור שלכם. תלונות פחות ספציפיות ניתן להפנות לנציב פניות הציבור של הצבא, גם כן באמצעות אתר האינטרנט. אם אתם/ן באמצע התהליך כדאי לקחת בחשבון שהגשת קבילה עלולה להשפיע על האופן בו יתייחסו אליכם/ן ולכן כדאי לשקול מהו השלב הנכון להגיש קבילה והאם ישנן דרכים אחרות לפתירת המצב.

רשת הליווי של פרופיל חדש מעניקה ליווי גם להורים/ בני משפחה וניתן לדבר איתנו לקבלת ליווי מסוג זה.